MDM - Mieszkania dla młodych

Program MdM, następca Rodziny na Swoim

Nowy program dopłat rządowych do kredytów hipotecznych jest dostępny dla klientów od stycznia 2014r. Zatwierdzona ustawa przewiduje częściowo podobne zapisy jak ta z 2006 roku, poniżej postaramy się opisać podobieństwo i różnice.

Tak jak do poprzedniego programu będą mogły przystąpić tylko osoby w wieku do 35 lat, to podstawowy warunek.

 

Stan cywilny nie jest brany pod uwagę – dopłatę otrzyma zarówno singiel, jak i małżeństwo. W przypadku małżeństw liczyć się będzie wiek młodszego z małżonków.

Powierzchnia mieszkania dokładnie tak samo jak w poprzednim programie nie może przekroczyć 75m kw. Należy jednak pamiętać, że dofinansowanie jest maksymalnie do 50 m kw. – za pozostałą powierzchnię nie dostaniesz nic.

Kupując małą kawalerkę dostaniesz więc mniej dofinansowania niż kredytobiorcy poszukujący większej Nieruchomości, reasumując – najbardziej opłaca się skredytować mieszkanie 50-metrowe.

Warto pamiętać, że mogą to być tylko Nieruchomości z rynku pierwotnego, rynek wtórny nie zalicza się do programu.

Główną różnicą jest sposób wypłacania dofinansowania. W „Rodzinie na swoim” państwo przez 8 lat dopłacało 50% do raty odsetkowej kredytu, w „Mieszkaniu dla młodych” pieniądze dopłacane są jednorazowo.

Kolejną różnicą są jednorazowe dopłaty do kredytu. Singiel bądź małżeństwo bez dzieci może liczyć na dopłatę w wysokości 10%. Jeśli wychowujesz co najmniej jedno dziecko, otrzymasz 15% ceny mieszkania. Dodatkowe 5% dopłaty będzie można otrzymać, jeśli w ciągu 5 lat od zakupu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

Konstrukcja dopłat jest zatem znacznie atrakcyjniejszy dla tych, które już założyli rodzinę.