MDM - Mieszkania dla młodych

Pieniędzy na dofinansowania MdM może nie starczyć nawet do połowy stycznia!

Wiele osób starających się o kredyt z dopłatą w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” czekało z niecierpliwością na odblokowanie drugiej połowy puli przeznaczonej na rok 2017. Przypomnijmy, że pierwsza część rządowych pieniędzy przeznaczonych na dofinansowania wykorzystana została jeszcze w 2016 roku. Biorąc pod uwagę to, jak szybko budżet MdM na rok 2017 został zarezerwowanych już w pierwszych dniach stycznia, łatwo można prognozować kiedy zostanie on wyczerpany.

REKORODOWE ZAINTERESOWANIE PROGRAMEM W 2016

Na rok 2017 roku przeznaczono w ramach programu Mieszkanie dla Młodych 746 mln zł. Z czego po tym, jak w połowie marca ubiegłego roku skończyły się pieniądze przeznaczone na dopłaty na 2016, została uruchomiona pierwsza część puli przeznaczonych na 2017. Jednak i tych pieniędzy nie starczyło na długo. Już w lipcu przyszli beneficjenci programu zarezerwowali połowę przeznaczoną na przyszły rok.

MDM W 2017

Na rok bieżący, z dniem 2 stycznia, pozostało 373 mln zł przeznaczonych na dopłaty dla Młodych. Z sumy tej BGK zarezerwował ponad 70 mln zł na dodatkowe dopłaty (np. narodzenie trzeciego bądź kolejnego dziecka) dla osób, które już skorzystały z programu w latach wcześniejszych.

Już pierwszego dnia, kiedy została odblokowana druga część budżetu na 2017 rok zostało zarezerwowane 45 mln złotych. Kolejnego dnia (3 stycznia) zostały zarezerwowane kolejne 50 mln zł. Oznacza to, że już w pierwszych dniach stycznia na dopłaty przeznaczone na cały rok zostało 251 mln. Nie trudno jest oszacować, iż przy tak dużym zainteresowaniu programem Mieszkanie dla Młodych pieniędzy nie wystarczy nawet do połowy stycznia.

CO DALEJ Z PROGRAMEM MDM?

Jest już prawie pewne, że powtórzy się sytuacja z roku ubiegłego i budżet przeznaczony na bieżący rok w ramach dofinansowania Mieszkanie dla Młodych zostanie wyczerpany na długo przed końcem 2017. Co stanie się z programem po tym, jak pieniądze się skończą? Podobnie jak w 2016 będzie można skorzystać z pieniędzy przeznaczonych na kolejny rok. Połowę puli zarezerwowanej na rok 2018, czyli na dzień dzisiejszy, 239 mln można będzie zarezerwować już w 2017 roku. Oznacza to, że kredyt zostanie wypłacony, a własność lokalu będzie mogła być przekazana na kupującego, jednak kwota dofinansowania zostanie przekazana sprzedającemu dopiero na początku 2018 roku.

SKORZYSTAJ Z DOFINANSOWANIA!

Jeśli planujecie zakup mieszkania i chcielibyście skorzystać z rządowego dofinansowania jeszcze w tym roku, to z pewnością nie zostało wam zbyt dużo czasu. Jeśli interesuje was dopłata z puli przyszłorocznej, też nie należy zwlekać ze złożeniem wniosków. W obu przypadkach zapraszamy do kontaktu bądź wypełniania formularza kontaktowego na stronie www.doplatamdm.pl/kontakt