MDM - Mieszkania dla młodych

Koniec pieniędzy w MDM?

Zainteresowanie programem „Mieszkanie dla Młodych” po nowelizacji nie słabnie. Polacy chętnie korzystają dopłatę do wkładu własnego, a ilość składanych wniosków z każdym kolejnym miesiącem bije rekordy. Dla osób, które chciały skorzystać z dofinansowania w 2017 roku mamy złą wiadomość.

W dniu 31 stycznia BGK wydał oficjalny komunikat, iż z dniem 1 lutego 2017 roku zakończone zostaje przyjmowanie wniosków o kredyt z dopłatą do wkładu własnego. Część puli została wykorzystana jeszcze w 2016 roku, pozostałe pieniądze, z tegorocznego budżetu, odblokowane z 1 stycznia zostały rozdysponowane pomiędzy beneficjentów zaledwie w jeden miesiąc.

OSTATNIA SZANSA DLA ZAINTERESOWANYCH DOPŁATĄ

Została ostatnia część pieniędzy przeznaczonych na dopłaty w roku 2018, którą można zarezerwować już dziś. Osoby, które chcą otrzymać z dofinansowanie, mogą skorzystać właśnie z tej puli. Jednak i tu nie pozostaje dużo czasu, gdyż szacuje się, że pieniędzy (do 50% budżetu przyszłorocznego) może nie starczyć do maja bieżącego roku. Pozostała część pieniędzy zostanie „odblokowana” z 1 stycznia 2018 roku.

Osoby, które zarezerwują pieniądze z budżetu przeznaczonego na rok 2018, muszą uzyskać zgodę sprzedającego nieruchomość na otrzymanie środków z dopłaty dopiero na początku przyszłego roku. W przypadku zakupu mieszkania czy domu z rynku pierwotnego w większości przypadków nie powinno być problemów. Jednak osoby kupujące nieruchomość z rynku wtórnego mogą mieć większe trudności z uzyskaniem takiej zgody od sprzedających.