MDM - Mieszkania dla młodych

Jak zwiększyć swoje szanse na mieszkanie w MDM?

Program mieszkanie dla młodych w tym roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Chętnych na mieszkanie z dopłatą było tak wielu, że pieniądze przeznaczone na rok 2016 skończyły się już w połowie marca bieżącego roku. A 16 marca 2016 roku BGK wydał oficjalne oświadczenie o zakończeniu przyjmowania wniosków na dopłaty z puli 2016.

Zainteresowani dopłatami po wyczerpaniu budżetu przeznaczonego na ten rok nie zostali jednak odesłani z przysłowiowym kwitkiem. Mieli oni możliwość składania wniosków, już na przyszły rok. Jednak Ci czasu mieli także nie za wiele. Połowa budżetu przeznaczonego na rok 2017, 373 mln, została wykorzystana już na początku lipca. Druga połowa puli odblokowana zostanie już 2 stycznia.

CENNE DOFINANSOWANIA MDM

Skąd tak duże zainteresowanie dopłatami w obecnym roku? Otóż dla wielu Polaków jest to ogromna szansa na nabycie własnego mieszkania. Dofinansowanie do wkładu własnego (którego wysokość z roku na rok jest coraz większa), to dla wielu jedyna możliwość, aby spełnić ten warunek kredytowania. Innymi czynnikami zwiększającymi niewątpliwie zainteresowanie programem MdM są:

  • możliwość uzyskania dopłaty do kredytu na mieszkania z rynku pierwotnego oraz wtórnego
  • preferencyjne warunki dla rodzin z trojgiem i większą ilością dzieci.

 

ZACZNIJ DZIAŁAĆ JUŻ DZIŚ!

Biorąc pod uwagę doświadczenia z ostatniego roku, nie należy odkładać na ostatnią chwilę ani wyboru nieruchomości, ani czynności związanych z samym kredytem. Jak wspomnieliśmy wcześniej, druga część puli przeznaczona na rok 2016 została rozdysponowana pomiędzy beneficjentów programu Mieszkanie dla Młodych już w pierwszym kwartale. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że i tak stanie się tym razem. Chociaż 373 miliony złotych to wydawałoby się ogromna kwota, jednak chętnych na kredyt z dopłatą jest tak wielu, że może ona zostać wykorzystana nawet do końca stycznia 2017 roku.

 

CO ZROBIĆ, ABY UZYSKAĆ DOPŁATĘ MdM?

2 stycznia 2017, czyli dzień odblokowania drugiej części puli na dopłaty zbliża się wielkimi krokami. Co zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?

Z pewnością należy sprawdzić naszą zdolność kredytową i rozpocząć kompletowanie wniosków, nie czekając na Nowy Rok. Możemy uczynić to udając się do banku samemu. Jednak proces porównywania ofert bankowych i wybór tej najkorzystniejszej może okazać się dosyć skomplikowany dla osób nie mających wcześniej z tym do czynienia. Innym sposobem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy finansowego, który pomoże nam przejść przez wszystkie formalności związane z kredytem. Dlatego warto już dziś zarejestrować się na naszej stronie http://doplatamdm.pl/kalkulator-mdm/, aby bezpłatnie sprawdzić swoją zdolność oraz uzyskać dokładne porównanie najlepszych dla nas ofert kredytowania.

Sprawdzenie zdolności jest krokiem, który możemy wykonać nawet przed wyborem samej nieruchomości. Informacja ta da nam jasny obraz, na jakie mieszkanie możemy się zdecydować. Doradca finansowy pomoże nam również dokładnie obliczyć kwotę dofinansowania, którą możemy uzyskać w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Zanim analityk prześwietli nasz wniosek, bank sprawdzi dotychczasową historię kredytową potencjalnego klienta. Obecnie na rynku funkcjonuje szereg baz danych, zbierających informacje o naszych zobowiązaniach. Podstawowe z nich to BIK (Biuro Informacji Kredytowej), KRD (Krajowy Rejestr Długów), MIG-BR (Międzybankowa Informacja Gospodarcza – Bankowy Rejestr, dot. niesolidnych klientów) i MIG-DZ (rejestr dokumentów zastrzeżonych). Uzyskane dane dostarczą bankowi informacji, jakim klientem byliśmy w przeszłości, czy mieliśmy opóźnienia w spłacie kredytów, jakie obecnie mamy zobowiązania lub też – komu poręczyliśmy kredyt.

Warto zadbać, aby w naszej historii przeważały terminowo regulowane zobowiązania. Co ciekawe, brak historii kredytowej najczęściej obniża ocenę naszego wniosku. W takiej sytuacji bank nie ma możliwości wydania opinii o kliencie. Osoba, która zaciągnęła drobne zobowiązanie, np. gotówkowe i spłaciła je w terminie, będzie traktowana lepiej niż klient bez żadnej historii. Jeżeli mamy nieuregulowane zobowiązania – pozostały 3 miesiące na opłacenie zaległości i ew. poprawę naszej historii.

Równie ważną sprawą jest udokumentowanie odpowiednich dochodów. Klient musi udowodnić, że stać go na terminowe regulowanie zaciągniętego zobowiązania. Jeżeli nasze zarobki okażą się niewystarczające, warto dołączyć do wniosku dodatkowego kredytobiorcę. Na podstawie Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej (…) do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

Musimy jednak pamiętać, że im starsza będzie osoba poręczająca nasz kredyt, tym krótszy będzie okres kredytowania. W większości banków suma wieku najstarszego kredytobiorcy i okresu, przez który planujemy spłacać nasze zobowiązanie, nie może przekroczyć 75 lat (chyba, ze wykupimy dodatkowe ubezpieczenie na życie). Zbadanie zdolności kredytowej warto przeprowadzić wcześniej i ewentualnie rozpocząć negocjacje z najbliższymi, aby wsparli naszą inicjatywę.

Podczas badania naszej zdolności zostaniemy poproszeni o szeregów dodatkowych dokumentów. Pośród nich z pewnością znajdzie się także zestawienie naszych transakcji na podstawie historii ROR. Weźmy pod uwagę, że opisy naszych transakcji będzie przeglądała obca osoba. Warto zadbać, aby przynajmniej w okresie 3 ostatnich miesięcy nie budziły one zastrzeżeń pracownika banku.

Powinniśmy także pamiętać, że ocena zdolności kredytowej nie obejmuje jedynie klienta, ale także nabywaną nieruchomość. W końcu to ona w większości wypadków stanowi zabezpieczenie interesów banku. Szczególnie istotne jest to w przypadku programu „Mieszkanie dla Młodych”. Bank musi się upewnić, że nabywany lokal będzie spełniał potrzeby mieszkaniowe beneficjenta. Nieruchomość powinna być przynajmniej po odbiorze technicznym oraz mieścić się w limitach ceny i powierzchni. Ponieważ wniosek MDM składany jest w odniesieniu do konkretnej nieruchomości, warto skupić się na szukaniu lokalu spełniającego wymienione warunki.

W przypadku wątpliwości, czy lokal spełni warunki programu polecam skorzystać z doświadczeń doradcy kredytowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku sprawdzenia limitów ceny 1 m2 powierzchni użytkowej. Bardzo często bank dokonuje wyceny w oparciu o rynkowe informacje dot. cen transakcyjnych (np. bazę SARFIN). Może się okazać, że szacując wartość naszego lokalu, wyceni go wyżej, niż sprzedawca i limit zostanie przekroczony. Spowoduje to odrzucenie naszego wniosku.

Na ocenę banku wpływa również lokalizacja oraz stan prawny danego, świadczący o ew. zbywalności lokalu. Bank upewnia się w ten sposób, że w przypadku braku regulowania zobowiązań przez klienta, będzie mógł odzyskać środki. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej warto więc zweryfikować księgę wieczystą i mapy ewidencyjne nieruchomości.

Jeżeli poważnie myślimy o zaciągnięciu kredytu na początku przyszłego roku, wszystkie wymienione informacje warto zacząć sprawdzać już teraz. Znacząco przyspieszy to proces decyzyjny i pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu. Pamiętajmy, że ilość środków przeznaczonych na dofinansowanie jest ściśle ograniczona. Kto przygotuje się teraz, ma większe szanse na uzyskanie dopłaty. Dla banku najważniejsza będzie nasza wiarygodność. Nasz wniosek kredytowy powinien zawierać jedynie prawdziwe dane. Warto zrobić wcześniej „rachunek sumienia” i sprawdzić, czy opłaciliśmy raty za zakupy w sklepach i uregulowaliśmy zaległe debety.

Polecamy docenić także instytucję doradcy kredytowego. W większości przypadków będziemy po raz pierwszy wnioskować o kredyt hipoteczny. Doradca ma za sobą setki takich spraw. Szybko zwróci uwagę, jakiej dokumentacji brakuje i w jaki sposób powinniśmy wypełnić wnioski, aby proces odbył się bez zgrzytów.

Wszystkim osobom, które chciałyby nabyć mieszkanie na rynku pierwotnym i skorzystać z programu MDM jeszcze w tym roku przypominamy, że nadal jest dostępna pula środków, przeznaczona na 2018 rok. Oznacza to, że wniosek zostanie złożony jeszcze w tym roku, po czym odbędzie się wypłata kredytu i przekazanie własności mieszkania. Sprzedający dostanie środki z dofinansowania na początku 2018 r.