MDM - Mieszkania dla młodych

Czy dopłat z MDM wystarczy dla wszystkich?

banner-kalkulator

Pula pieniędzy przeznaczona na dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” kurczy się w zastraszającym tempie. Wiemy już prawie na pewno, że środki przeznaczone na rok bieżący zabraknie.

Na rok 2016 rok zaplanowano budżet 730 mln zł. Z puli tej zostało zarezerwowane ponad 236 mln, a rezerwacji rządowych pieniędzy dokonali Polacy zaledwie przez jeden miesiąc – grudzień 2015. Wynik ten jest aż 5 razy wyższy niż te przed zmianami z 1 września.

Rekordowe zainteresowanie MDM

Z jednej strony można mówić o sezonowym zainteresowaniu programem – koniec roku zawsze wiąże się z dużą ilością transakcji sprzedażowo-zakupowych. Z drugiej jednak strony, zainteresowani kredytem hipotecznym mobilizowały dodatkowo inne czynniki. Na przyspieszenie decyzji miało z pewnością realny wpływ podniesienie wysokości wymaganego wkładu własnego z 10 do 15%, jak również informacja o wzroście marży kredytów mieszkaniowych.

Szybko topniejący budżet BGK

W rezultacie, w połowie stycznia z tegorocznego budżetu MDM pozostało niespełna 330 mln zł. Nie trudno się więc domyślić, że pieniędzy zabraknie, i może to nastąpić dosyć szybko. Średnia kwot składanych we wnioskach z ostatnich 4 miesięcy wynosi blisko 115 mln na miesiąc. Jeżeli tendencja ta utrzyma się w kolejnych miesiącach. Nie wykluczone, że środków zabraknie już w kwietniu. Nawet jeśli Polacy miesięcznie starali się o 80 mln dofinansowania, to założony budżet wyczerpałby się już w wakacje.

I co dalej z MDM?

To, że pieniędzy w 2016 na dofinansowania zabraknie jest pewne. Co więc mają zrobić osoby, którzy chcieliby otrzymać dofinansowanie? Będą oni musieli korzystać z budżetów przeznaczonych na kolejne lata i podpisywać umowy z oddaloną datą zapłaty. Jednak o ile zabieg ten będzie możliwy w przypadku mieszkań od dewelopera, tak z rynkiem wtórnym może być zdecydowani trudniej.